Czy warto kupować mieszkanie do remontu?

Zastanawiasz się, czy kupno mieszkania do remontu ma sens? Zobacz, jakie są zalety i wady zakupu mieszkania pod remont. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na nabycie domu do remontu.

Niższa cena mieszkania do remontu

Niewątpliwa zaleta kupna mieszkania do remontu to jego cena, która zazwyczaj jest o ok. 20% niższa od cen rynkowych nieruchomości o podobnych metrażach, które znajdują się w tej samej okolicy. Dlatego zakup mieszkania do remontu jest rozwiązaniem na które często decydują się osoby o ograniczonym budżecie. Nabycie takiego rodzaju lokum pozwala cieszyć się bardzo dobrą lokalizacją – często bardzo blisko centrum, w pobliżu parków oraz przystanków komunikacji miejskiej.

Możliwość stworzenia aranżacji od podstaw

Dla wielu kupujących, bardzo znaczącą korzyścią w odniesieniu do nabycia mieszkania pod remont, jest możliwość urządzenia pomieszczeń od samych podstaw. Oznacza to, że nowy właściciel sam decyduje o tym, jakie materiały zostaną użyte do wykończenia pokoi. Remontując mieszkanie od samego początku, możemy wybrać rodzaj podłóg oraz innych podstawowych i trwałych elementów. Mieszkanie do remontu to ogromne możliwości pod względem tworzenia wyjątkowych aranżacji. Co więcej, możemy zaprojektować wnętrza w taki sposób, aby cała nieruchomość została w pełni dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Mieszkanie do remontu jako inwestycja

Mieszkania do remontu we Wrocławiu oraz w innych polskich miastach, są nierzadko nabywane z zamiarem ich późniejszego odsprzedania za wyższą cenę. Kupujący podnosi wartość nieruchomości poprzez przeprowadzenie remontu, a następnie sprzedaje lokum z zyskiem. Czasami także decyduje się na wynajęcie mieszkania. Istotną kwestię stanowi prawidłowe oszacowanie kosztów remontu. W odwrotnym przypadku, stopa zwrotu nie okaże się tak atrakcyjna, jak było to wcześniej zakładane.

Szacowane koszty remontu

Osoby zainteresowane mieszkaniem pod remont, mogą mieć trudność z oszacowaniem kosztów remontu. Taka sytuacja dotyczy w szczególności tych, którzy mają niewiele wspólnego z branżą budowlaną. Pomimo tego, że domy do remontu często kupuje się w bardzo okazyjnej cenie, może okazać się, że prace remontowane znacznie nadwyrężą nasz budżet. Ostatecznie możemy nawet zapłacić więcej niż w przypadku nabycia nieruchomości będącej w stanie umożliwiającym praktycznie natychmiastowe wprowadzenie się. Koszty remontu zależą zarówno od kosztów robocizny, jak i zastosowanych materiałów.

Ocena stanu budynku

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie nieruchomości do remontu, powinniśmy rzetelnie ocenić stan pomieszczeń oraz całego budynku. Warto pamiętać o tym, że podczas prac remontowych mogą pojawić się niespodziewane problemy, co w szczególności wiąże się z mieszkaniami umiejscowionymi w starych kamienicach. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie kwestie, jak ogrzewanie, instalacje wodno-kanalizacyjne czy wentylacja.

Brak możliwości szybkiego wprowadzenia się do mieszkania

Kupujący nieruchomość do remontu, powinni być świadomi tego, że remont może znacznie rozciągnąć się w czasie. U polecanych fachowców dostępne terminy są zazwyczaj bardzo odległe, a dodatkowo należy wziąć pod uwagę ewentualność wystąpienia niespodziewanych problemów, które mogą sprawić, że czas remontu przedłuży się, a tym samym będziemy musieli zaczekać na moment, w którym możemy nareszcie wprowadzić się do nowego mieszkania.

Mieszkanie do remontu – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Stan techniczny lokalu oraz budynku

Dokładna ocena stanu technicznego nieruchomości, w tym wszystkich instalacji, stanowi kluczową kwestię od której w dużej mierze będzie zależało to, jakie koszty poniesiemy podczas remontowania mieszkania.

  • Sąsiedztwo oraz plany zagospodarowania terenu

Chociaż z pozoru okolica lokalu może wydawać nam się bardzo atrakcyjna, dowiedzmy się, czy w pobliżu budynku są planowane określone inwestycje. Pamiętajmy, że niektóre mogą podnieść wartość naszego mieszkania, podczas gdy inne obniżyć.

  • Oznaki pleśni

Warto uważniej przyjrzeć się ścianom oraz sufitom. Plamy, różnego rodzaju spękania, a także zapach stęchlizny mogą świadczyć o zawilgoceniu oraz obecności grzyba. Jego usunięcie może okazać się czasochłonne i kosztowne.

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

To, czy zdecydujemy się na zakup nieruchomości do remontu we Wrocławiu lub innym mieście w Polsce, powinno zostać poprzedzone dokładną analizą naszych potrzeb i oczekiwań, jak i rzetelnymi oględzinami nie tylko samego mieszkania, ale i całego budynku. Przede wszystkim warto jest zasięgnąć opinii doświadczonych specjalistów. Dzięki nim możemy ustrzec się przed dokonaniem pochopnej decyzji i uniknąć niespodziewanych problemów podczas remontu, które mogłyby zarówno nadwyrężyć nasz budżet, jak i znacznie rozciągnąć w czasie wszystkie prace. Jako że mieszkania pod remont najczęściej kupowane są z powodu atrakcyjnej ceny, szczególną uwagę należy poświęcić wykonaniu starannej analizy kosztów, jakie poniesiemy. Tego rodzaju oszacowanie nie jest prostym zadaniem. Dlatego w przypadku, gdy nie mamy wiele wspólnego z branżą budowlaną, zasięgnięcie porady od sprawdzonych fachowców stanowi pierwszorzędną kwestię.

Zakup mieszkania do remontu może okazać się bardzo trafioną decyzją. W szczególności wówczas, gdy zależy nam na zaprojektowaniu pomieszczeń od samych podstaw. Możliwość stworzenia bardzo dopasowanej do własnych potrzeb aranżacji, dla wielu osób stanowi bardzo kuszącą opcję.  Co więcej, tego rodzaju lokale mieszkalne można nabyć w bardzo atrakcyjnych dzielnicach, które są doskonale skomunikowane z resztą miasta, a także sąsiadują z parkami miejskimi, sklepami czy restauracjami.

Uważasz, że zakup mieszkania do remontu to doskonała opcja dla Ciebie? Zapraszamy do kontaktu z Promesa Nieruchomości. Zakup mieszkania do remontu we Wrocławiu, sprzedaż mieszkania do remontu we Wrocławiu, a także wynajem mieszkania we Wrocławiu oraz okolicach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą usług. Dołącz do grona zadowolonych klientów!