Dlaczego warto mieszkać we Wrocławiu?

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu cieszą się dużym zainteresowaniem. Niepowtarzalny klimat miasta nieustannie przyciąga osoby w różnym wieku, które decydują się na pozostanie właśnie w tym mieście. Co Wrocław może nam zaoferować i dlaczego warto tu mieszkać?

Wrocław - miasto mostów i krasnali

Wrocław bywa nazywany miastem mostów ze względu na fakt, że to właśnie tutaj jest ich najwięcej w Polsce. Jednocześnie Wrocław znajduje się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą mostów. Najwyżej położony jest Mostek Pokutnic (Czarownic), który owiany został różnymi legendami. Mostek łączy dwie wieże katedry św. Marii Magdaleny, skąd można zobaczyć jedną z najładniejszych panoram w mieście. Wrocław to także miasto krasnali. W latach 80. XX w. zaczęto rozprowadzać po mieście rysunki z ich wizerunkiem, co stanowiło formę sprzeciwu wobec systemu komunistycznego. W XXI w. zaczęto tworzyć rzeźby krasnali, a następnie umieszczać je w różnych częściach miasta. Obecnie jest ich prawie 400. Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest wędrówka szlakiem krasnali, która jednocześnie pozwoli nam lepiej poznać Wrocław.

Wrocław - Europejska stolica kultury

W 2016 r. Wrocław stał się Europejską Stolicą Kultury. Wówczas odbyło się ponad 4500 wydarzeń kulturalnych. Wiele inicjatyw, które zostały zapoczątkowane w ramach ESK, jest kontynuowanych do dzisiaj. Obecnie miasto tętni życiem kulturalnym. W Narodowym Forum Muzyki posłuchamy koncertów, w Teatrze Narodowym, Współczesnym oraz Muzycznym obejrzymy znane spektakle, w kinie Nowe Horyzonty zobaczymy najlepsze festiwale filmowe, a podczas Europejskiej Nocy Literatury, zapoznamy się z najciekawszymi fragmentami międzynarodowych dzieł literackich. Natomiast dla spragnionych sztuki, swoje drzwi otwiera Muzeum Narodowe wyposażone w dzieła Kossaka czy Matejko. Również osoby zainteresowane historią mogą zajrzeć do Muzeum Militarnego czy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bogactwo zabytków we Wrocławiu

Wrocław jest uznawany za jedno z najpiękniejszych polskich miast i trudno się z tym nie zgodzić. Spacerując po klimatycznych kamienicach Starego Miasta, możemy zobaczyć wiele zabytkowych świątyń, w tym gotycką katedrę Marii Magdaleny, barokowy kościół Najświętszego Imienia Jezus czy kościół św. Elżbiety z ponad 90-metrową wieżą, z której można podziwiać panoramę miasta. Najcenniejszym zabytkiem jest jednak późnogotycki Stary Ratusz, który uznaje się za największy i najstarszy w Polsce. W jego wnętrzu przez ok. 740 lat funkcjonowała najstarsza piwiarnia w Europie. Obok wrocławskiego rynku, spacerując uliczką Jatki, możemy doświadczyć choć przez chwilę średniowiecznego klimatu. Dawniej były tu ulokowane zakłady rzeźnicze, zaś obecnie ich miejsce zastąpiły galerie oraz pracownie artystyczne. Interesującym miejscem jest także Ostrów Tumski uchodzący za najstarszą część Wrocławia. Prowadzą do niego mosty, w tym niezwykle romantyczny most Tumski. W Ostrowie Tumskim znajduje się wiele wyjątkowych zabytków, przede wszystkim ważnych obiektów sakralnych. Wrocław to również wpisana na listę UNESCO Hala Stulecia będąca wybitnym przykładem wczesnego modernizmu. Budowla była największą istniejącą w momencie budowy kopułą z żelbetu na świecie. Obecnie organizowane są w niej różnego rodzaju wydarzenia.

Bliskość szlaków turystycznych

Miłośnicy trekkingu, w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia, mają możliwość wybrania się na piesze wędrówki po Górach Sowich. W zaledwie dwie godziny jazdy samochodem, można również dostać się do Gór Izerskich i Stołowych, a przy dołożeniu jeszcze jednej godziny, do Karkonoszy lub Sudetów. Co więcej, atrakcyjna lokalizacja Wrocławia umożliwia organizowanie weekendowych wycieczek do Czech oraz południowych Niemiec. Dlatego właśnie osoby preferujące aktywny wypoczynek z pewnością docenią możliwości, jakie daje im tak korzystne położenie miasta.

Doskonałe warunki dla rowerzystów

Wrocław to istny raj dla wszystkich miłośników dwóch kółek. Miasto stworzyło bardzo dobre warunki do przemieszczania się rowerem po wszystkich jego zakątkach. W 2020 r. Wrocław zajął drugie miejsce w rankingu rowerowych miast Polski. Nic dziwnego skoro na 972 km dróg publicznych, 37% (360 km), stanowią drogi przeznaczone dla rowerów. Co więcej, sieć dróg rowerowych we Wrocławiu jest stale rozbudowywana. W 2020 r. aż 20% wybranych projektów z budżetu obywatelskiego, dotyczyło infrastruktury rowerowej. Miasto dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa zarówno rowerzystom, jak i kierowcom.

Wrocław miastem uniwersyteckim

Osoby rozpoczynające lub kontynuujące naukę na uczelni wyższej, we Wrocławiu mają ogromny wybór kierunków. Szeroka oferta kierunków studiów idzie w parze z wysoką jakością nauczania. Studenci mogą wybierać spośród takich uczelni, jak Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Muzyczna, Uniwersytet Ekonomiczny, AWF, Akademia Sztuk Pięknych czy Akademia Wojsk Lądowych. Ponadto, obecnych jest tutaj wiele prywatnych placówek. Pozostając w temacie szkolnictwa, warto również wspomnieć o bogatej ofercie szkół podstawowych i średnich.

Atrakcyjny rynek pracy we Wrocławiu

Wrocław to miasto w którym mamy duże szanse na znalezienie satysfakcjonującej nas pracy. Znajdują się tutaj zarówno liczne małe lokalne biznesy, jak i duże międzynarodowe korporacje, w szczególności te, które związane są z telekomunikacją oraz technologią. Swoje oddziały we Wrocławiu ma Google, Qatar Airways, Volvo czy Nokia. To także miasto przyjazne młodym przedsiębiorcom, gdzie dynamicznie rozwija się rynek StartUpów. Warto również pamiętać o niskiej stopie bezrobocia.

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu

W stolicy Dolnego Śląska rynek nieruchomości rozwija się bardzo prężnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko mieszkania na sprzedaż w centrum Wrocławia, które najczęściej zlokalizowane są w kamienicach, ale również osiedla. Zazwyczaj umiejscowione są one w sąsiedztwie parków oraz zbiorników wodnych, co pozwala ich mieszkańcom codziennie spędzać czas na łonie natury. Co więcej, nowe osiedla są zazwyczaj samowystarczalne, co oznacza, że posiadają własne sklepy, apteki czy banki. Bardzo atrakcyjne dla kupujących są również mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu w Śródmieściu. Bliskość miejsc pracy, sklepów, oferty gastronomicznej i kulturalnej, a także liczne przystanki komunikacji miejskiej sprawiają, że jest to bardzo pożądana lokalizacja. Rozbudowana oferta deweloperska oraz realizacja wielu nowych inwestycji sprawiają, że Wrocław stanowi atrakcyjne miejsce zamieszkania dla osób zdecydowanych na zakup lub wynajem mieszkania czy domu.

Jednak Wrocław ma do zaoferowania znacznie więcej! Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania we Wrocławiu? Zapraszamy do kontaktu z Promesa Nieruchomości. Zakup mieszkania we Wrocławiu, sprzedaż mieszkania we Wrocławiu, wynajem mieszkania we Wrocławiu i w okolicach. Pomożemy Ci znaleźć wymarzony dom.