Wady i zalety mieszkania w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy kusi wielbicieli historycznej zabudowy, którzy chcieliby choć na chwilę przenieść się do dawnych lat, aby zaznać ówczesnego, przedwojennego klimatu. Chociaż mieszkania z duszą, jak to nazywane są domy w starych, zabytkowych kamienicach,  niewątpliwie posiadają swój urok, to jednak zakup takiego lokum nie zawsze okazuje się trafionym pomysłem. Jakie są zalety i wady mieszkania w kamienicy? Podpowiadamy, dla kogo dom w kamienicy sprawdzi się najlepiej.

Wyjątkowy klimat

Zabytkowe budynki, pamiętające przedwojenne czasy, doskonale oddają klimat tamtych lat. Dość często zdarza się, że posiadają zdobione elewacje, które dodają im wyjątkowego charakteru. Również same mieszkania charakteryzują się specyficznymi dla tego rodzaju zabudowy elementami. Wysokie sufity, duże okna, a do tego nierzadko piękne drewniane parkiety sprawiają, że miłośnicy historycznych klimatów dopiero w mieszkaniu w kamienicy poczują się naprawdę jak w domu.

Duże możliwości aranżacji

Mieszkanie w kamienicy we Wrocławiu lub w innym polskim mieście, stanowi szerokie pole do popisu dla wszystkich pasjonatów tworzenia oryginalnych aranżacji wnętrz. Duża powierzchnia pozwala popuścić wodze wyobraźni. Często największym atutem mieszkań w kamienicach są ściany oraz podłogi. Projektując nasz wymarzony dom, możemy postawić na meble w stylu klasycznym lub vintage, który doskonale wpasuje się w stary klimat. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby pobawić się stylami i stworzyć nieoczywistą aranżację. Łączenie współczesnych elementów z tymi, które pamiętają zamierzchłe czasy, cieszy się obecnie dużą popularnością. Tak naprawdę bez względu na to, czy nasze mieszkanie w kamienicy urządzimy bardzo współcześnie, czy też nadamy mu tradycyjnego tonu, z pewnością stworzymy wnętrze z charakterem.

Atrakcyjna lokalizacja kamienic i możliwości inwestycyjne

Zazwyczaj kamienice położone są w samym centrum miasta. Oznacza to, że ich mieszkańcy mogą cieszyć się bliskością przystanków tramwajowych, autobusowych, czy kolei miejskiej, co znacznie ułatwia codzienną podróż do pracy lub szkoły. Co więcej, mieszkanie w kamienicy we Wrocławiu oraz innych polskich miastach, to także szybki dostęp do najważniejszych atrakcji. Dlatego też to właśnie taka lokalizacja jest najbardziej pożądana przez odwiedzających miejscowość turystów. Liczne restauracje, bary i zabytki sprawiają, że pokoje w domu w kamienicy będą chętnie wynajmowane przez gości. Lokal położony w samym sercu miasta może więc stać się dla nas źródłem dodatkowych korzyści materialnych.

Większa przestrzeń i dużo światła

Mieszkania w kamienicy z reguły charakteryzują się dość dużym metrażem oraz regularnymi kształtami. Dzięki temu zaproszenie do domu większej ilości osób, zwykle nie stanowi problemu. Co więcej, regularne kształty umożliwiają efektywniejsze zagospodarowanie przestrzeni. Warto w tym miejscu wspomnieć także o wysokich sufitach, które są charakterystyczne dla wielu mieszkań w kamienicach. To one w głównej mierze odpowiadają za brak poczucia przytłoczenia, które może doskwierać mieszkańcom bloków. Niewątpliwa zaleta mieszkania w kamienicy to również duże okna, dzięki którym pomieszczenia są odpowiednio doświetlone, co bez wątpienia ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.  

Dla kogo jest mieszkanie w kamienicy?

Dom w kamienicy doskonale sprawdzi się dla osób, które są zafascynowane niepowtarzalnym klimatem starego budownictwa. Wysoki sufit, duże okna oraz większy metraż stanowią raj dla wszystkich tych, którym zależy na przestrzeni. Co więcej, lokum w kamienicy to prawdziwe źródło inspiracji pod względem możliwości aranżacyjnych. Do wszystkich tych korzyści dołącza również doskonała lokalizacja – w samym centrum miasta.

Chociaż mieszkanie w kamienicy posiada wiele zalet, wspomnieć należy także o słabych stronach takiego rozwiązania.

Brak parkingów

Obecnie wiele rodzin posiada więcej niż jeden samochód. O ile w nowoczesnym budownictwie tworzone są parkingi podziemne lub wyznacza się miejsca postojowe na terenie nowopowstałego osiedla, mieszkańcy kamienicy zazwyczaj są w znacznie gorszej sytuacji. Należy liczyć się z tym, że będziemy zmuszeni parkować w większej odległości od naszego domu.

Brak windy

Budynki w kamienicy zazwyczaj nie są wyposażone w windę. Często nawet dotarcie do mieszkania znajdującego się na parterze, wymaga pokonania pewnej ilości schodów. Niestety dla osób o ograniczonej mobilności, brak windy może okazać się barierą nie do pokonania. Co więcej, jest to także problematyczne w przypadku wnoszenia dziecięcego wózka czy choćby siatek z zakupami.

Kosztowne ogrzewanie

Budynki w kamienicach charakteryzują się grubymi murami, dzięki czemu latem w mieszkaniu zazwyczaj panuje przyjemny chłód. Jednak tym samym zimą wielu mieszkańców kamienic jest zmuszonych przeznaczać większe sumy na ogrzewanie. Przede wszystkim ma to związek z wielkością pomieszczeń. Należy także pamiętać, że budynki w kamienicach w zasadzie nie są podłączone do mediów miejskich, takich jak ogrzewanie czy ciepła woda. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i należą do wyjątków. Mieszkania zazwyczaj są ogrzewane piecami dwufunkcyjnymi gazowymi, a czasami także elektrycznie. Ponadto, w kamienicach coraz rzadziej możemy napotkać stare piece kaflowe, jako że większość z nich została już zdemontowana. Natomiast tam, gdzie się uchowały, właściciele montują w nich grzałki elektryczne.

Stan techniczny

Budynki w kamienicach pamiętają jeszcze czasy przedwojenne. Oznacza to, że bardzo często wymagają przeprowadzenia różnego rodzaju prac naprawczych, takich jak remont klatki schodowej czy odnowienie elewacji. Zdarza się, że zorganizowanie potrzebnych pieniędzy okazuje się bardzo mozolnym procesem, który znacznie rozciąga się w czasie. Ponadto, w przypadku zabytkowych kamienic, należy wziąć pod uwagę fakt, że obiekt znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków. To natomiast oznacza, że wszelkiego rodzaju remonty mogą być utrudnione ze względu na konieczność uzyskania odpowiednich zezwoleń.

Na co zwrócić uwagę decydując się na mieszkanie w kamienicy?

Pomimo tego, że mieszkanie w kamienicy może wydawać nam się bardzo atrakcyjną opcją, powinniśmy również przeanalizować wszystkie ewentualne problemy, jakie wiążą się z takim rozwiązaniem. W związku z tym przed podjęciem decyzji, warto jest zasięgnąć szczegółowych informacji odnośnie takich kwestii, jak między innymi:

  • Stan techniczny budynku i mieszkania

Dobrze jest dowiedzieć się, kiedy budynek, a także nasze mieszkanie, były remontowane oraz czy planowane są konkretne działania modernizacyjne. Należy sprawdzić, czy w kamienicy zostały przeprowadzone odpowiednie działania konserwacyjne.

  • Stan prawny nieruchomości

Kamienice mogą znajdować się w posiadaniu miasta, wspólnoty mieszkaniowej lub też należeć do prywatnego właściciela. Dość często kwestie te nie są do końca uregulowane. Warto jest zaczerpnąć informacji na ten temat np. poprzez sięgnięcie do księgi wieczystej.

  • Rodzaj ogrzewania

Dowiedzmy się, w jaki sposób mieszkanie było dotychczas ogrzewane oraz jakie są przybliżone koszty zużycia energii. Warto także zasięgnąć informacji odnośnie tego, czy nasze mury zostały ocieplone.

  • Stan instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej

W starej kamienicy może nie być kanalizacji ani bieżącej wody. Należy pamiętać o tym, że kamienice prawie nigdy nie są podłączone do mediów miejskich, takich jak ciepła woda.  Zdecydowanie warto jest sprawdzić kondycję instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także dowiedzieć się, czy wymiany wymaga również elektryka.

Zanim zdecydujemy, czy to właśnie mieszkanie w kamienicy stanie się naszym wymarzonym domem, zdecydowanie warto jest zgromadzić jak najwięcej informacji odnośnie aktualnego stanu budynku oraz kwestii prawnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszacować koszty związane z ewentualną naprawą oraz możliwości w zakresie przeprowadzania określonych prac remontowych.

Czujesz, że mieszkanie w kamienicy to idealna opcja dla Ciebie? Zapraszamy do kontaktu z Promesa Nieruchomości. Zakup mieszkania w kamienicy we Wrocławiu, sprzedaż mieszkania w kamienicy we Wrocławiu, a także wynajem domu w kamienicy we Wrocławiu oraz okolicach. Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów.