Wysokości mieszkań

Poszukując nowego lokum, powinniśmy zwrócić uwagę także na jego wysokość. Z reguły mieszkanie w kamienicy lub w nowym budownictwie będzie wyższe niż to w bloku. Istotne jest, aby wysokość mieszkania zapewniała komfort oraz właściwe warunki do funkcjonowania. Zarówno wysokie, jak i niskie sufity posiadają swoje zalety, jak i wady.

Wysokości pomieszczeń, a przepisy

Aktualne przepisy dotyczące warunków technicznych w budownictwie zawarto m.in. w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Obowiązujące normy nie definiują maksymalnej wysokości mieszkań, dzięki czemu możemy zdecydować się na takie, które będzie jak najlepiej odpowiadało naszym potrzebom i upodobaniom. Sprawą, która została natomiast uregulowana w celu zapewnienia komfortu, a tym samym odpowiednich warunków do życia, jest minimalna wysokość mieszkania. W rozporządzeniu zastosowano podział na kilka kategorii, w zależności od rodzaju pomieszczenia.

  • Pomieszczenia mieszkalne

Są to pokoje dzienne oraz sypialnie. Minimalna wysokość wynosi 2,5 m.

  • Pomieszczenia higieniczno-sanitarne

To przede wszystkim łazienki oraz toalety. Minimalna wysokość wynosi 2,5 m.

  • Pomieszczenia techniczne

W głównej mierze kotłownie i pralnie. Minimalna wysokość wynosi 2 m.

  • Pomieszczenia komunikacyjne

To głównie korytarze, klatki schodowe, przedpokoje. Minimalna wysokość wynosi 2,2 m.

Wysokość mieszkania, a poddasze i antresola

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje możliwość obniżenia wysokości pomieszczeń w przypadku antresoli oraz poddasza. Jednak takie prawo odnosi się wyłącznie do budynków jednorodzinnych, zagrodowych, a także budynków rekreacji indywidualnej. Tym samym takiego rozwiązania nie można zastosować w odniesieniu do obiektów wielorodzinnych, czyli m.in. w blokach oraz nowoczesnym budownictwie od deweloperów.

Mieszkanie w bloku

Budownictwo lat 60., 70. i 80. kojarzy się przede wszystkim z blokami z wielkiej płyty. Wysokość pomieszczeń w bloku standardowo wynosi od 2,4 do 2,6 m. Najczęściej jednak jest to minimalna wartość, którą określają przepisy. Mieszkania w starych blokach nierzadko charakteryzują się nieprzemyślanym układem pomieszczeń, podczas gdy niski sufit sprawia, że wydają się jeszcze ciaśniejsze. Mała przestrzeń może u niektórych osób negatywnie oddziaływać na samopoczucie. Natomiast nie należy zapominać, że mieszkanie w bloku z reguły znacznie łatwiej jest ogrzać. Co więcej, doskonała lokalizacja, a także przeniesienie obowiązków związanych z utrzymaniem obiektu na zarząd spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej należą do najważniejszych korzyści mieszkania w bloku.

Mieszkanie od dewelopera

Mieszkania od deweloperów są projektowane zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. W celu zapewnienia mieszkańcom jak największego komfortu, często wysokość pomieszczeń jest wyższa niż minimalna. Zazwyczaj jest to 2,6 m, a czasem nawet 2,7 m. Nowoczesne mieszkania od dewelopera stanowią dużą pokusę dla wszystkich tych, którzy pragną samodzielnie zaprojektować aranżację domu od samych podstaw. Co więcej, w nowym budownictwie stosowane są nowoczesne i bardziej efektywne rozwiązania. Możemy więc liczyć na to, że nasze mieszkanie od dewelopera będzie miało dobrą izolację, a także zostaną użyte wysokiej jakości materiały.

Wysokość mieszkania w kamienicy

Charakterystyczną cechą kamienic jest duża wysokość pomieszczeń, która zazwyczaj wynosi ponad 3 m. Możemy jednak spotkać się z wysokością sięgającą nawet 5m, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia antresoli. Co sprawia, że mieszkania w kamienicy są tak wysokie? Kamienice budowano w XIX oraz XX w. kiedy to dominował styl klasyczny. Niezwykle ważne dla ówczesnych architektów było wprowadzenie do pomieszczeń jak największej ilości światła, a także zadbanie o jak najlepszą akustykę. Obecnie mieszkania w kamienicy cieszą się bardzo dużą popularnością. Przestronne i wysokie pokoje eliminują poczucie przytłoczenia, które może towarzyszyć nam w bloku. Natomiast duże okna sprawiają, że pomieszczenia są bardzo dobrze doświetlone, co ma natomiast doskonały wpływ na nasze samopoczucie.

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w kamienicy? Sprawdź nasze mieszkania w kamienicy na sprzedaż.

Czy wysokość mieszkania ma znaczenie?

Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby oraz oczekiwania względem mieszkania. Zbyt niski sufit może wywołać uczucie przytłoczenia, które z kolei u niektórych osób będzie objawiać się pozornym wrażeniem braku możliwości zaczerpnięcia tchu. Duża wysokość mieszkania sprawia natomiast, że zyskujemy więcej przestrzeni. Możemy więc zdecydować się na antresolę, a także stworzyć oryginalną aranżację wnętrza. Co więcej, wysokie mieszkania z dużymi oknami są znacznie lepiej doświetlone, dzięki czemu mamy lepszy nastrój, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku, gdy pracujemy zdalnie z domu. Należy jednak pamiętać o tym, że wyższy sufit wiąże się z koniecznością ogrzania większej przestrzeni, co czasami może okazać się kłopotliwe. Taka sytuacja ma miejsce w szczególności w starszym budownictwie.